Projektuj strony internetowe dla ludzi nie dla wyszukiwarek

Trudno nie zgodzić się z licznymi raportami, publikacjami, w których na okrągło czytamy podobne informacje. Wniosek z nich jest jeden - jeśli twoja strona internetowa nie znajduje się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, to dla wielu milionów ludzi przeszukujących codziennie Internet w zasadzie nie istniejesz.

Nikomu też nie trzeba wyjaśniać różnicy pomiędzy pierwszą, a drugą stroną wyników wyszukiwania. Twoja strona znajduje się w wielkiej internetowej dżungli. Sieć  www nie jest łatwym rynkiem i nie brak konkurencji w wyścigu na pierwszą stronę wyników. Jeśli nie zadbasz o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania od samego początku projektowania strony internetowej, znajdziesz się poza podium, pierwszą stroną w Google.

Obecnie mówi się dużo o optymalizacji pod wyszukiwarki interentowe pod kątem technicznym (poprawność kodu strony, walidacja WC3, odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi, dopasowanie title i description, przyjazne linki, dobre otoczenie serwisu – linkowanie i wiele innych). Pokusa szybkiego dostania się na podium jest wielka, lecz trzeba uważać.  Jeśli nie uda Ci się zachować równowagi pomiędzy tworzeniem witryny www pod wyszukiwarki (przeoptyamlizawana strona www), a  tworzeniem witryny internetowej dla ludzi nie wróżymy udanej kampanii SEO. Obecność na pierwszej stronie będzie skutkowała słabą konwersją i nie będziesz w stanie utrzymać się długo w TOP10, między innymi dlatego, że wyszukiwarka Google dostrzeże zakazane techniki stosowane na twojej stronie internetowej, a ta w konsekwencji zostanie ukarana na bardzo długo.

Sieć nagradza cierpliwość, spójną strategię, wartościowe treści, mądre pozycjonowanie. Krótkoterminowe zagrywki mające na celu oszukanie wyszukiwarek internetowych mogą tylko zaowocować krótkoterminowymi korzyściami, ale prowadzą do długoterminowych problemów. Z wysokimi pozycjami jest jak ze zdobywaniem zaufania wśród ludzi. Używając podstępu, kłamstwa tworzysz zaufanie kruche, które łatwo zniszczyć. Jeśli jednak wykażesz się cierpliwością, będziesz je budował powoli, ale sukcesywnie, wzbudzisz zaufanie pozytywnym działaniem i sprawiasz, że będzie ono silne i przetrwa niejedną burzę.

Dbając o elementy techniczne bardzo często zapominamy o przeznaczeniu stron internetowych, które przecież są budowane dla ludzi i zmyślą o nich, dlatego strony powinny być użyteczne i o te aspekty powinniśmy zadbać na początku. Skupianie się  tylko na aspektach technicznych skutkuje tworzeniem treści czy witryn www atrakcyjnych dla wyszukiwarek, lecz zupełnie nieatrakcyjnych dla czytelników ze względu na kiepski styl. Tylko równowaga pomiędzy konieczną i rozsądną optymalizacją pod wyszukiwarki internetowe, a wartościową stroną www dla użytkowników zbliży cię do ciągłej obecności na najwyższych stopniach podium w sieci www.